ورود عضویت

ورود به حساب خود

نام کاربری *
رمز عبور*
مرا به خاطر بسپار

حساب کاربری بسازید

نام *
نام کاربری *
رمز عبور*
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل*
کد امنیتی *

 

بتن استخوان بندی است از مصالح سنگی ،دانه بندی شده با کم ترین فضای خالی، که دوغاب سیمان دور دانه های سنگی را اندود کرده و فضای خالی استخوان بندی سنگی را پر نموده و دانه های سنگی را به هم چسبانده و به جسمی یک پارچه تبدیل نموده است.

امروزه در سراسر جهان بتن به عنوان یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی شناخته شده است .برخی از این دلایل عبارتند از:

1-عمر بسیار طولانی ساختمان های بتنی :

چنان چه در موقع ساخت و عمل آوری بتن ،دستورات استاندارد ،با توجه به شرایط محیطی در نظر گرفته شود بتن قادر است بدون آن که از مقاومت باربری آن کاسه شود ،مدت طولانی دوام داشته باشد.

2-مقاوم در مقابل آتش سوزی:

تجارب آتش سوزی های گذشته نشان داده است که در ساختمان های بتن مسلح با پوشش محافظتی کافی ،تا چندین ساعت در برابر آتش سوزی ها مقاومت نماید. (حدود یک ساعت طول می کشد تا فولادی که دارای پوشش بتنی 2.5سانتی متری است حرارتش به 500درجه ی سانتی گراد برسد.)

3-فراوانی و در دسترس بودن مصالح:

مهم ترین ماده ی تشکیل دهنده ی بتن را می توان شن و ماسه محاسبه نمود که در کشور ما و همچنین در اکثر نقاط جهان به آسانی در دسترس است.به همین دلیل می توان در اغلب موارد،بتن را با قیمت ارزان تهیه و استفاده نمود.

4-فرم پذیری:

بتن را می توان درون هر قالبی ریخت و پس از گیرش و سخت شدن به فرم دلخواه درآورد.

5-مقاومت فشاری بالا:

مقاومت فشاری نسبتا خوب بتن یکی از مهم ترین خصوصیات آن می باشد.

در مقابل این مزایا سازه های بتنی دارای معایبی هستند.مانند:

1-سنگین بودن این سازه ها:

وزن سازه های بتن آرمه در برابر سازه های فلزی بیشتر است.این مشکل را می توان با استفاده از دیوار هایی با ضخامت کم،اعضای توخالی بتن پیش تنیده ،بتن مسلح حاوی بتن های سبک ،استفاده از بتن با مقاومت بالا ،...برطرف نمود.

2-قدرت انتقال صوت و قدرت انتقال حرارت :

این نقص را می توان تا حدود زیادی با استفاده از عایق های صوتی و حرارتی کاهش داد.

3-نیاز به نظارت گسترده در مراحل مختلف مانند تهیه ی مصالح ، اختلاط و نگهداری:

باید توجه نمود که مقاومت فشاری بتن با نسبت مخلوط معین ،به صورت خیلی جدی تحت تاثیر درجه ی تراکم آن واقع می شود و بنابراین بسیار مهم است که روانی مخلوط بتن تازه در حدی باشد که بتواند آن را با سهولت کافی حمل نمود و درجا ریخت و متراکم کرد و سطح آن را پرداخت نمود بدون آن که در خلال این مراحل جداشدگی به وجود می آید.

طراحی سایت و بهینه ساری سایت توسط اینتن